Mamo, tato skąd się wziąłem? Jak przygotować siebie i dziecko na powiększenie rodziny.

Pojawienie się na świecie dziecka to bez wątpienia wielkie wydarzenie w rodzinie! Inaczej przeżywamy je, kiedy jesteśmy parą małżeńską, oczekującą swojego pierwszego potomka.  Jeszcze inaczej kiedy nasz dom od jakiegoś już czasu wypełnia  wesoły szczebiot starszego dziecka. 

Jak przygotować starsze dziecko na pojawienie się rodzeństwa? Jakich  reakcji na niemowlę możesz się spodziewać? Jak je rozumieć? I wreszcie jak  pomóc dziecku "bezboleśnie" wejść w rolę starszego brata lub siostry? 

Ponad 6 tygodni temu świat naszego starszego syna diametralnie się zmienił. W naszym domu pojawił się jego młodszy brat, którego szczerze oczekiwał i bacznie przyglądał się jak rośnie w moim brzuchu przez 9 miesięcy. Piszę o tym przyglądaniu się nie bez powodu... wraz z nim szły przecież w parze jego oczekiwania i wyobrażenia, o tym jaki będzie jego brat i czego będzie mógł go nauczyć. To jak zareaguje starsze dziecko na pojawienie się rodzeństwa zależy od kilku czynników. Jedynym z nich  jest przygotowanie! Każda niespodzianka budzi sporo mieszanych uczuć, które często trudno razem pomieścić! Jak już mówimy o przyjściu na świat brata lub siostry lepiej ograniczyć się z szykowaniem niespodzianek i  wykorzystać czas ciąży nie tylko na kompletowanie wyprawki, ale także przygotowanie starszego dziecka do tak ważnej zmiany. Jak to zrobić?
Po pierwsze rozmawiać.......

To jak będziemy rozmawiać o pojawieniu się na świecie rodzeństwa zależy przede wszystkim od wieku naszego dziecka. W przypadku pięcio- czy sześciolatka to dość proste. Dzieci na tym etapie najczęściej same dopytują rodziców o brata, czy siostrę i czekają na wiadomość o ich przyjściu! Już w przedszkolu spotykają się z rówieśnikami, którzy mają rodzeństwo. Pamiętam ten dzień, kiedy mój straszy synek wrócił w dość pochmurnym nastroju z przedszkola i niemrawo zabrał się do obiadu. Kiedy zapytałam go co się stało? Ze smutkiem w oczach odpowiedział:


"Wszyscy w przedszkolu mają jakiegoś brata.... tylko ja nie mam..." 

Młodsze dzieci także pytają często o rodzeństwo, jeśli tylko w ich otoczeniu pojawiają się inne dzieci wraz ze swoimi braćmi i siostrami. 

Naturalnie za życzeniem posiadania braciszka czy siostrzyczki idzie także pytanie fundamentalne: "Skąd się biorą dzieci?" To jednocześnie pytanie o nic innego, jak "Skąd się wziąłem?" 

Choć wielu z Was może stać przed pokusą podzielenia się z dzieckiem opowieścią o bocianie lub kapuście, szczerze nie polecam! Ładna opowiastka zaspokoi ciekawość dwu i trzylatka, ale dla bystrego czterolatka nie będzie już  wystarczająca! Efekt pozostaje krótkotrwały. Z tematem i tak będziemy musieli zmierzyć się, gdy dziecko podrośnie! 

Niektóre młodsze dzieci mogą zapytać: "Mamusiu, tatusiu a kiedy kupicie nam dzidziusia?" 
No tak! 
Ani nie kupię, ani nie poproszę bociana, ani nie posadzę kapusty.... Dlaczego?
 Bo dzieci powstają z miłości!

Zatem jeśli już opowieść to niech to będzie opowieść o miłości i uczuciu między Mamą a Tatą. Kiedy powiemy małemu dziecku, że gdy rodzice się kochają i mocno przytulają to z tej miłości jak z ziarenka  zaczyna rosnąć w brzuszku mamy mały dzidziuś- to nasze dziecko dowie się wystarczająco dużo. 

Swoją drogą opowieść o miłości ma jeszcze jedną przewagę! Kiedy faktycznie mama zachodzi w ciążę i wraz z tatą mówią o tym dziecku to jest to dla niego potwierdzenie miłości rodziców. Nie ma nic bardziej krzepiącego niż świadomość, że rodzice kochają się na tyle mocno, by pojawiło się nowe dziecko :) 

Starsze przedszkolaki będą już dopytywać o sam proces ;) Czyli o to jak przytulanie doprowadza do powstania braciszka, albo dlaczego jedno przytulanie daje braciszka a drugie nie? I tu wchodzimy na szczebel wyższy! 
Jestem pewna, że każdy kto rozmawia ze swoim dzieckiem, znajdzie odpowiednie słowa i wyjaśnienia :) Z pomocą idzie nam także literatura dziecięca!  Znajdziemy w niej pozycje, które pomogą nam mądrze opowiadać o tym jak powstaje życie zarówno tym młodszym jak i starszym dzieciom :) Nie wahajmy się jej użyć! 

Podsumowując rozmawiamy, opowiadamy i czytamy książki o bohaterach którym urodziło się rodzeństwo. 

Nasz sześciolatek żywo reagował na motyw malutkiej siostry Ollego z kultowych "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren. Rozdziały z małą Kerstin w roli głównej czytaliśmy kilkakrotnie! Wspaniale bawiliśmy się też oglądając film Tirarda powstały w oparciu o znane chyba wszystkim  "Przygody Mikołajka".
 "Le petit Nicolas" czyli po prostu MIKOŁAJEK to genialny film na rodzinne popołudnie! 

A gdy mama wraca ze szpitala..... 

Niezależnie jednak od tego jak wspaniałą opowieścią o miłości podzielimy się z dzieckiem i jak wiele wysiłku włożymy w przygotowanie go na rodzeństwo, to  jego reakcje na maleństwo nie zawsze będą pozytywne! To normalne! 

"Odkąd wróciłam do domu z noworodkiem, nasza 3-letnia córka nie chce chodzić do przedszkola mimo, że wcześniej bardzo je lubiła. Strasznie grymasi przy jedzeniu i domaga się jedynie mleka. Wobec młodszego braciszka bywa bardzo niemiła. Raz nawet przyłapałam ją na podszczypywaniu maluszka."

Taki opis zachowania trzyletniej dziewczynki w pierwszych tygodniach po powrocie mamy i noworodka do domu wcale mnie nie dziwi. Dzieci często odmawiają jedzenia, domagają się by wozić je w wózku, nosić na rękach, ponownie wyposażyć w smoczki itp. itd. 
Wszystkie te zachowania mówią jedno: "Mamo, tato boje się" 
Niepokój powstaje w odpowiedzi na zmianę, która zadziała się w rodzinie. Potrzeba czasu, by niepokój zmniejszył się a każdy z członków rodziny znalazł swoje nowe miejsce: starszej siostry lub brata, mamy dwójki dzieci i taty - głowy rodziny 2+2. Niepokój w pewnym stopniu dotyczy więc każdego, nie tylko starszego dziecka. 

Zachwianie dotychczasowej pozycji dziecka w rodzinie powoduje często zazdrość o młodsze rodzeństwo.
Im większa wyrozumiałość wobec starszego syna lub córki, tym szybciej niepokój ustąpi. Zamiast krzyczeć i robić wyrzuty, lepiej spokojnie wytłumacz:

"Spójrz jaka jesteś silna i mocna, a Twój braciszek taki malutki i bezbronny. Zupełnie tak jak Ty, kiedy byłaś malutka". 

Możesz też wyciągnąć album ze zdjęciami i pokazać dziecku jak ono samo wyglądało jako noworodek. 

Bardzo ważna jest też rola taty, który zabiera starsze dziecko na spacer mówiąc: "Choć jesteś już duża/ duży. Pójdziesz ze mną a mama zajmie się dzidziusiem". 
To właśnie tata może dać starszemu dziecku poczucie ważności, kiedy zabiera je w świat spraw i zadań dla dużych :) 

A czego możemy spodziewać się po starszych dzieciach? 

Wczoraj mój starszy syn z ogromnym zaangażowaniem opowiadał młodszemu bratu bajkę.  Głaskał  go po główce mówiąc przy tym: "Spokojnie braciszku, mamusia zaraz przyjdzie tylko zrobi mi kanapkę z szynką i pomidorem". Zauważyłam, że kiedy zwraca się do brata, zdrabnia słowa. Zupełnie jak my dorośli, kiedy podchodzimy do niemowlęcia i bezwiednie włączamy ten słodki ton :) Wyglądał przy tym jak ..... jak to mówią "stary maleńki" . 

Starsze dzieci bardzo często reagują na młodsze rodzeństwo troską i opieką, co jest bardzo pozytywne, jednak nie powinno uśpić czujności rodzica. Dlaczego? 

Kiedy dziecko wchodzi w rolę opiekuna,  może niekiedy wręcz zapragnąć zastąpić mamę lub tatę. W dłuższej perspektywie to dla niego niezdrowe. Wciąż jest dzieckiem! Dlatego lepiej wprowadzić zasadę:  " Możesz mi pomagać przy młodszym rodzeństwie, kiedy tylko Cię  o to poproszę"  np. na czas kiedy mama szykuje kolację:) 
To na nas dorosłych  spoczywa dbanie o bezpieczeństwo dzieci! Lepiej od razu ustalić,  że starsze dzieci mogą zabawiać rodzeństwo, kiedy bezpiecznie leży w łóżeczku, ale nigdy nie wolno im brać maluszka na ręce.


Niezależnie od wieku każde  dziecko lepiej zniesie przyjście na świat rodzeństwa jeśli będzie miało u swego boku wyrozumiałych i cierpliwych rodziców. I nie oczekujmy, że im starsze dziecko, tym prawdopodobieństwo zazdrości mniejsze! Nawet nastolatek, w domu którego nieoczekiwanie pojawi się niemowlę da nam wyraz swojego buntu i niepokoju zw. ze zmianą w rodzinie.  Na szczęście to tylko chwilowe, bo rodzina jest systemem który zawsze dąży do przywrócenia równowagi :) 

Komentarze

 1. This page certainly has all of the information and facts I wanted concerning this subject and didn't know who
  to ask.

  OdpowiedzUsuń
 2. I simply couldn't go away your website before suggesting
  that I extremely loved the standard info a person supply to your visitors?

  Is going to be again steadily in order to investigate cross-check new posts.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty