Kontrastowa mata edukacyjna Baby Senses- opinia mamy (neuro)psychologa!

Zapytać rodziców o to ile zabawek i akcesoriów potrzebuje niemowlę do prawidłowego rozwoju to jak wbić kij w mrowisko... Jedni z Was pewnie kupują ich na potęgę, inni ograniczają się do minimum. Wśród różnych zdań i wielu opinii na ten temat, jedno jest pewne. Jest kilka artykułów, które są absolutnie niezbędne dla stymulacji rozwoju małego człowieka w pierwszym roku jego życia. O czym mowa? 

Pierwsze miejsce na naszej liście jest bezwzględnie zarezerwowane dla maty edukacyjnej. Każda minuta spędzona na macie to inwestycja w rozwój psychoruchowy dziecka. Wszelkiego typu leżaczki, bujaczki, huśtawaki a nie daj B. chodziki przegrywają na starcie. 
Jeszcze w ciąży miałam przyjemność przegadać w pracy temat akcesoriów dla niemowląt. Pytałam o te,  które z punktu widzenia fizjoterapeuty dziecięcego pomagają w rozwoju dziecka. Czego się dowiedziałam? Pozycja plecy i pozycja brzuch- ot, cały klucz do sukcesu! Więc jeśli już inwestować to właśnie w matę!

A czy wszystkie niemowlęta od razu lubią leżeć na brzuchu? 
Jasne, że nie! Mój młodszy synek zdecydowanie nie należał do zwolenników tej pozycji. Na szczęście to pomału się zmienia! Kilka wskazówek od fizjoterapeuty i ćwiczenia stabilizujące z pewnością pomagają w przełamaniu początkowego oporu. Ale jest coś jeszcze!  Sekret tkwi w naszej macie! 

Z przyjemnością podzielę się dziś z Wami opinią na temat kontrastowej maty edukacyjnej  ZWIERZAKI od BABYSENSES!
Jeśli Twój Maluch głośno protestuje zaraz po ułożeniu w pozycji na brzuchu to ta mata będzie doskonałą propozycja dla Was! Kontrasty pięknie wykończonej maty skutecznie odwracają uwagę Maluszka od niewygody i pozwalają odnotować rodzicom kolejną minutę dłużej w pozycji, która sprzyja postępom w rozwoju motorycznym. A badania naukowe wskazują jednoznacznie, że niemowlęta które więcej czasu spędzają na aktywnym wzmacnianiu całego ciała na brzuchu, rozwijają się szybciej! 

W artykule OD OBROTU DO PIERWSZEGO KROKU wspominam jak ważne jest ćwiczenie i wspieranie motywacji dziecka do doskonalenia swoich zdolności ruchowych. Mata edukacyjna będzie doskonałym zapleczem dla rozwoju Malucha. Złota Nagroda w konkursie WYBÓR RODZICÓW 2018 Consumer Award inspired by Kind + Jugend mówi sama za siebie!  

Jaka jest mata ZWIERZAKI od Baby Senses?

Po pierwsze.... czarno- biała!

Projektanci maty zadbali o każdy najmniejszy szczegół i tak powstała mata, która  pozwala jednocześnie stymulować wzrok dziecka jak i zachęcać je do coraz pewniejszego gimnastykowania się zarówno w pozycji na plechach jak i na brzuchu! 
Na macie jak na szachownicy autorzy rozmieścili wizerunki przyjaznych zwierząt. Czarno- biały lew z ognisto czerwoną grzywą, uroczy jeż czy miła sowa skutecznie koncentrują uwagę dziecka i zachęcają je do aktywności ruchowej. Mam nadzieję już niebawem zobaczyć jak nasz Maluch sprytnie próbuje dostać się do zwierzątek, które podobają mu się najbardziej!

Zapytacie czy nie za dużo tych kontrastów? 
Bez obaw! Niemowlę do ok. 4 mc ż. zdecydowanie preferuje czarno-białe, kontrastowe zabawki, po tym okresie wzrasta wrażliwość na kolor. Czy to oznacza, że mata kontrastowa nadaje się wyłącznie dla niemowląt do 4 mc ż.? NIC BARDZIEJ MYLNEGO! Do końca pierwszego roku życia dzieci zdecydowanie chętniej oglądają kontrastowe wzory i obrazki, co pozwala im na lepszą koncentrację uwagi.  Na macie możecie więc spędzić kolejne miesiące z powodzeniem nabierając coraz to nowych umiejętności ruchowych. 

Kiedy Twój Maluch siedzi samodzielnie i zaczyna zbierać się do raczkowania mata wcale nie musi iść w odstawkę. Jak możesz ją wykorzystać? Zachęć dziecko do wspólnego spędzania czasu na macie i pokazuj mu zwierzątka nazywając je. Od 8 mc ż. dla Twojego Malucha nazywanie otoczenia jest bardzo ważnym bodźcem stymulującym rozwój mowy. 
Już wkrótce przekonasz się, że kiedy zapytasz swoje dziecko o to, gdzie jest lew, jego wzrok skieruje się we właściwym kierunku! Ćwiczenie pamięci wzrokowej i rozumienia mowy jak znalazł! 

Po drugie dobre wyposażenie ....

Dodatkowo producent wyposaża matę w dobrze dobrane akcesoria a są to:

Odpinane pałąki z 3 kontrastowymi zabawkami (grzechotka, piszczek i dzwoneczek) 
Każdą zabawkę możesz w dowolnej chwili odpiąć i umieścić w innym miejscu pałąka. Chcesz zabrać ją ze sobą do wózka? Żaden problem! Wielkość zabawek doskonale odpowiada wielkości małych rączek. Zdejmij zabawkę z pałąka i wykorzystaj do stymulacji chwytu dziecka. 
Co jeszcze?
Mata wyposażona jest w dwa niestandardowe gadżety: 
-Ścianka z 2 kontrastowymi książeczkami (Pierwsze zwierzaki i Zwierzaki w ZOO). Dziecko leżąc w pozycji na plecach może oglądać obrazki zwierząt, kierując wzrok w jedną stronę. Propozycja szczególnie przyda się rodzicom, których dzieci mają asymetrię ułożeniową główki, gdzie bodźcowanie na jedną stronę jest szczególnie istotne.  
Łatwe mocowanie książeczki do ścianki i możliwość swobodnego odpinania jej w każdym momencie to dodatkowy plus. I tu znów widać jak na dłoni dobrze przemyślany projekt. Kiedy niemowlę siada samodzielnie i chętnie zgarnia rączkami wszystko, co w jego otoczeniu podaj mu książeczkę, która z pewnością go zaciekawi. Niektóre strony wyposażone są w przyjemny szeleszczący dźwięk co  dodatkowo zainteresuje Malucha. 

Jeśli wolisz pokazywać dziecku zwierzątka trzymając je na kolanach, książeczki będą doskonała propozycją dla Ciebie. Fajnie, że oprócz podstawowych zwierzątek mamy też serię w zoo. Myślę, że książeczki zostaną z nami na dłużej. Będą świetne również do samodzielnego nazywania  :) 

-Ścianka z lusterkiem. Polecam szczególnie do leżenia na brzuszku! Każdy Malec pozytywnie reaguje na swoje odbicie w lustrze. Lustro dostarcza bodźców, które pozwalają dziecku dłużej pozostać bez oporu w pozycji na brzuchu. Podobnie jak ścianka z książeczką też świetnie sprawdzi się do stymulacji obracania główki w wybranym kierunku. 

Kiedy kupić? 
Z decyzją  o zakupie tego produktu nie ma co się zbyt długo nosić ;) Najpóźniej w pierwszym miesiącu życia Maluszka. Jeśli zależy nam, by Malec dobrze czuł się na macie to warto organizować mu na niej krótkie odcinki czasu już od 1 mc ż., kiedy obserwujesz pomału wyłaniające się pory aktywności Maluszka. W drugim i 3  miesiącu jest ich coraz więcej a kontrastowe zwierzątka doskonale motywują niemowlę do podnoszenia główki i obracania jej w obie strony. Warto więc sięgać po matę jak najwcześniej tak, by Twój Maluch kojarzył porę aktywności z czasem spędzonym na macie.  

U nas mata od BABY SENSES sprawdza się doskonale! Jako mama - neuropsycholog szczególnie polecam ten  produkt!
Koniecznie zajrzyjcie na ich stronę!


Komentarze

Popularne posty